Kaip įsteigti mažąją bendriją?

Blog / Patarimai / Kaip įsteigti mažąją bendriją?
2023-01-27

Mažoji bendrija (trumpinys: MB) yra viena populiariausių įmonių teisinių formų Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje įsteigiama ženkliai daugiau MB, nei uždarųjų akcinių bendrovių (UAB). Mažoji bendrija yra artimiausia teisinė forma UAB, atsižvelgiant į prievoles ir galimybes, kurias šios formos suteikia.

MB ir UAB panašumai

  • MB ir UAB yra ribotos civilinės atsakomybės vienetai. Kitaip tariant, įmonės savininkas yra ribotai atsakingas už įmonės veiklą. Pavyzdžiui, įmonės skolos nėra įmonės savininkų skolos ir negali būti išieškomos iš jų, priešingai IĮ teisinei formai. Tai yra viena priežasčių, dėl ko renkamasi steigti mažąją bendriją vietoje individualios įmonės.
  • Mažoji bendrija, kaip ir uždaroji akcinė bendrovė, gali įdarbinti žmones. Nors MB yra pritaikyta smulkiajam verslui, vis dėlto ši forma suteikia galimybę įmonei turėti personalą.

MB ir UAB skirtumai

  • MB gali steigti tik fiziniai asmenys (gali būti iki 10 narių), tuo tarpu UAB gali steigti taip pat ir juridiniai asmenys (iki 250 steigėjų).
  • MB neturi minimalaus pradinio įnašo, o UAB minimalus įstatinis kapitalas yra 2500 EUR. Tai viena iš priežasčių, dėl ko smulkus verslas dažnai renkasi MB tipą.
  • MB gali neturėti samdomų darbuotojų, o UAB yra privaloma įdarbinti bent vieną darbuotoją.
  • Mažosios bendrijos įsteigimas yra greitesnis, nei uždarosios akcinės bendrovės.

Tai tik keli panašumai ir skirtumai tarp šių teisinių formų. Jei MB yra jums tinkama teisinės forma, kaip minima aukščiau, įsteigimo procesas yra labai paprastas.

Mažosios bendrijos steigimas

MB steigimo procesas trunka apie 2-3 darbo dienas, o jums tereikia atlikti šiuos žingsnius:

  1. Sugalvoti ir rezervuoti įmonės pavadinimą registrų centre.
  2. Sudaryti steigimo aktą.
  3. Sudaryti įmonės nuostatus.
  4. Steigimo aktas ir įmonės nuostatai turi būti pasirašyti kvalifikuotais parašais.
  5. Gauti įmonės buveinės adreso savininko sutikimą registruoti buveinę nurodytu adresu.
  6. Prisijungę prie Registrų centro savitarnos svetainės, pasirinkite „Juridinių asmenų registras”, tuomet kairėje pusėje vertikaliame meniu pasirinkite „Juridinio asmens, filialo ir duomenų registravimas, Juridinio asmens, filialo registravimas”. Tuomet pasirinkite teisinę formą (MB) ir užpildykite anketą.
  7. Užpildžius ir pasirašius dokumentus elektroniniu būdu, po kelių darbo dienų sulauksite pranešimo iš Registrų centro, kad mažoji bendrija yra įsteigta.

Žinoma, šiame procese yra niuansų, atsižvelgiant į jūsų situacijos specifiką. Mūsų kolektyvas yra pasiruošęs atsakyti į jūsų klausimus.

Reikia pagalbos?

Susisiekite