Šiame straipsnyje tęsiame diskusijas su naujais įmonių vadovais apie jiems dažnai pasitaikančius su buhalterija susijusius klausimus. Vadovų klausimai pateikiami beveik neredaguoti, o kai kurie klausimai ir atsakymai yra panašūs į tuos, kuriuos jau esame aptarę. Vis dėlto, svarbu pakartoti tai, kas naujiems vadovams išlieka aktualiausia. Jei norėtumėte mums pateikti savo klausimą, susisiekite su mumis.
Ar MB turi samdyti nuolatinį buhalterį?
Teisiškai, MB vadovas gali ir pats vesti įmonės apskaitą, jei turi reikiamas žinias.
Ar MB vadovas iš karto turi mokėti PSD, nors dar veikla nevyksta?
Taip, PSD yra skaičiuojamas kiekvieną mėnesį nuo įmonės įkūrimo datos, nebent turite kitą darbovietę ar jums taikoma išimtis.
Ar MB turi būti apskaitomos visos išlaidos, ar kaip individualioje veikloje gali būti atskaitomas procentas?
MB apskaita yra ženkliai griežtesnė, nei individuali veikla, ir šiuo klausimu identiška UAB. Vadinasi, kiekviena įmonės išlaida privalo būti pagrįsta ir įtraukta į įmonės apskaitą. Nepagrįstos išlaidos yra neleidžiami atskaitymai.
Ar MB buhalterija paprastesnė, nei UAB? Kokius MB turi privalumus lyginant su UAB?
UAB yra įpareigota paskirti atskirą žmogų vesti įmonės apskaitą, kadangi UAB buhalterija yra įstatymiškai labiau apibrėžta. Vis dėlto, MB ir UAB įmonių buhalterija per daug nesiskiria ir turi panašius įsipareigojimus, kurie labiau skiriasi nuo įmonės dydžio, apyvartos ir veiklos srities. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad tiek MB, tiek UAB įmonės privalo vesti apskaitą dvejybiniu įrašu (tam būtina buhalterijos programa). Didžiausi skirtumai yra susiję su finansinių ataskaitų sudarymu ir terminais.
Taipogi, UAB privalo turėti įdarbinusi bent vieną darbuotoją (įmonės vadovą) tam, kad galėtų vykdyti veiklą (didesnė mokesčių našta). Verta paminėti ir įstatinio kapitalo dydžio skirtumą: UAB jis yra 1000 EUR, o MB gali būti ir 1 EUR. MB įmonės tipas yra lengvesnis ir lankstesnis, tačiau turi trūkumą, kad MB nariai negali savęs įdarbinti ir pinigus gali išsimokėti dividendais arba pagal civilinę paslaugų sutartį.
Jeigu norėčiau pereiti iš savo buhalterės į kitą, ką man reiktų jums pateikti?
Tam, kad įmonės apskaitą galėtume pratęsti nuo ten, kur ji baigta, mums reikia tos dienos 1) apyvartų žiniaraščių (likučių), 2) didžiosios knygos, 3) balanso ir 4) pelno nuostolio ataskaitos bei 5) tos dienos banko išrašo. Jei turite darbuotojų, tuomet reikalingos darbuotojų darbo užmokesčio suvestinės. Taip pat, jei turite ilgalaikio turto, reikalingi ir ilgalaikio turto sąrašai, įvedimo į eksploataciją aktai. Jei apskaitos vedimą reikia pradėti nuo metų pradžios, tuomet buhalterijai reikia pateikti praėjusių metų finansines ataskaitas. Visą tai jūsų prašymu buhalterija gali nesunkiai pateikti.
Ar fizinis asmuo gali padaryti vienkartinį prekės pardavimą įmonei? Jei taip, už kokią didžiausią sumą? Ar išrašoma sąskaita faktūra?
Sąskaita faktūra tokiu atveju neišrašoma. Vienkartinis sandoris, kuomet fizinis asmuo parduoda prekę juridiniam asmeniui, yra įforminamas surašant prekių pirkimo – pardavimo sutartį.
Suma neturi ribojimų. Metams pasibaigus juridinis asmuo turi deklaruoti išmokėtą sumą fiziniam asmeniui metinėje GPM deklaracijoje.
Kokią buhalterinę programą naudojate? Ar prie jos mes gausime priėjimą? Ar išrašote sąskaitas už mus?
Mes dirbame išskirtinai su B1 buhalterijos programa. Jeigu norite turėti savo prieigą, tai kainuoja papildomai: https://www.b1.lt/kainos. Sutvarkius kiekvieno mėnesio apskaitą, savo klientams siunčiame tarpines ataskaitas. Taip pat, jeigu norite tik išrašyti sąskaitas per B1, tai yra nemokama paslauga. Sąskaitas galite išrašyti tiek jūs, tiek mes – tai yra susitarimo klausimas.
Turiu el. parduotuvę. Ar kiekvienam kliento atsiskaitymui reikalinga atskira sąskaita?
Kiekvienam Lietuvos fiziniam asmeniui yra privaloma išrašyti sąskaitą-faktūrą, jeigu prekyba vyksta ne per kasos aparatą, net ir jam/jai to nereikalaujant.
Esant dideliam pardavimų kiekiui per mėnesį, galima turėti integraciją, kuri leidžia sujungti buhalterinę programą su el. parduotuve. Tokiu būdu išrašomos sąskaitos el. parduotuvėje yra importuojamos automatiškai į buhalterinę programą, Ši paslauga kainuoja nuo 50 EUR/mėn. Sužinoti daugiau apie integracijas galite čia: https://www.b1.lt/integracijos.
Mano MB nėra PVM mokėtoja, bet perka prekes vistiek su PVM. Gal geriau tuomet tapti PVM mokėtoju?
PVM prie sąskaitų prideda tos įmonės, kurios pačios yra PVM mokėtojos (jos surenka PVM mokestį valstybei iš galutinių prekių/paslaugų gavėjų). Tad taip, nesant PVM mokėtoju, jūs galite sulaukti sąskaitų su PVM. PVM mokėtoju yra verta tapti tokiu atveju, jei turėsite pastovių ir ženklių įmonės sąnaudų. Dažnesniu atveju, jei planuojate parduoti ženkliai daugiau, nei pirkti, PVM mokėtoju skubėti neverta.
Kaip vyksta PVM sudengimai?
Sudengimai vyksta kas mėnesį po to, kai pateikiamos sąskaitos ir PVM deklaracijos. Kiekvieno mėnesio gale buhalterija paskaičiuoja mokėtiną/gautiną PVM. Jei yra mokėtinas PVM, valstybė prašo jį sumokėti iki kito mėnesio pabaigos, o gautiną PVM galima susigrąžinti atskiru prašymu. Dažniausiai grąžintinas PVM yra panaudojamas kitų mėnesių mokėtinam PVM ir jei metų gale lieka gautino PVM, tuomet pateikiamas prašymas PVM susigrąžinti. Vis dėlto, prašymą susigrąžinti PVM galima teikti kad ir kiekvieną mėnesį (nėra nustatytų apribojimų).
Jei norite perskaityti ankstesnį DUK straipsnį, jį rasite čia. Lauksime jūsų klausimų.